Patiesā labuma guvēju reģistri ES valstīs
Pēc tam, kad Eiropas Parlamenta un Padomes Ceturtā AML direktīva uzlika par pienākumu visām ES dalībvalstīm izveidot savu patiesā labuma guvēja reģistru, lielākā daļa no tām tādu arī ir izveidojušas. Tai sekojošajā Piektajā AML direktīvā dalībvalstīm tika uzlikts arī pienākums padarīt šos patiesā labuma guvēju reģistrus publiski pieejamus, tomēr šis process ir noticis visai lēni, un ne visu ES dalībvalstu reģistri jau ir publiski pieejami. Vienlaikus pieejamie reģistri ir kļuvuši par arvien vērtīgāku datu avotu klientu un darījumu partneru izpētei. Šajā rakstā apkopoti ES valstu patiesā labuma guvēju reģistri, iekļaujot arī vairākas Eiropas valstis, kuras neietilpst Eiropas Savienībā, bet ir izveidojušas savus reģistrus.
Apvienotā Karaliste
Apvienotā Karaliste vairs nav ES dalībvalsts, bet arī šī valsts ir ieviesusi savu patiesā labuma guvēju datu bāzi, lai cīnītos ar naudas atmazgāšanu. Lielbritānijas patiesā labuma guvēju jeb “Persons with significant control” (PSC) reģistrs ir brīvi pieejams Companies House jeb Uzņēmumu reģistra vietnē, pie uzņēmuma datiem dodoties uz izvēlni “People/Persons with significant control”.
Austrija
Austrijas izveidoto reģistru sauca “das Register der wirtschaftlichen Eigentümer (WiEReG)” un kopš 2020. gada janvāra tas ir pieejams arī publiski, piekļūstot tam caur Austrijas Finanšu ministrijas mājaslapu. Jāņem gan vērā, ka visa informācija pieejama tikai vāciski un par pieeju informācijai jāsamaksā nodeva 3 eiro apmērā.
Beļģija
Patiesā labuma guvēju reģistru uztur Beļģijas Finanšu ministrija un tam ir iespējams piekļūt ar Beļģijas e-identitāti vai ar Eiropas Savienības eIDAS elektronisko parakstu (pieejams arī Latvijas pilsoņiem).
Bulgārija
Bulgārija neuztur atsevišķu patiesā labuma guvēju reģistru, bet dati par tiem ir integrēti valsts Uzņēmumu reģistrā. Tas ir pieejams bez maksas un lietotāja konta izveidošanas, tiesa gan, tikai bulgāru valodā.
Čehija
Čehijas patiesā labuma guvēju reģistrs (Evidence skutečných majitelů) ir daļēji publiski pieejams bez maksas un bez nepieciešamības veikt lietotāja autentifikāciju. Pieejamie dati iekļauj patiesā labuma guvēju vārdu, dzīvesvietu, dzimšanas gadu un mēnesi, kā arī pilsonību. Tāpat bieži vien pieejama arī informācija pa to, kā patiesā labuma guvējs īsteno savu kontroli pār uzņēmumu un tam piederošo uzņēmuma daļu apjomu. Tiesa gan, netiešu īpašumtiesību gadījumā, nav pieejama informācija par uzņēmuma īpašumtiesību struktūra.
Dānija
Dānijā jau pirms laba laika Uzņēmumu reģistra dati ir padarīti viegli pieejami, un tajos ir apkopota arī informācija par patiesā labuma guvējiem. Informācija par tiem ir pieejama bez ierobežojumiem, gan dāņu, gan angļu valodā. Ikvienam ir iespējams meklēt uzņēmumus un organizācijas, un pārbaudīt to reģistrētos īpašniekus, kā arī meklēt pēc personas un apskatīt, kuros uzņēmumos tā reģistrēta kā patiesā labuma guvējs.
Francija
Francijas patiesā labuma guvēju datu bāzi sauc “Registre des bénéficiaires effectifs” un to uztur valsts Tirdzniecības un uzņēmu reģistrs. Meklējot reģistrā uzņēmumus, informāciju par patiesā labuma guvējiem var iegūt, vienkārši uzklikšķinot uz saites uzņēmuma datos. Tiesa gan, tam ir nepieciešams izveidot lietotāja kontu un piekļuve informācijai par patiesā labuma guvējiem tiek piešķirta tikai attiecīgajām uzraudzības iestādēm, vai arī uzņēmumiem, kuriem ir pienākums pārbaudīt savus klientus, lai nodrošinātu AML noteikumu ievērošanu. Līdz ar to, šos datus nevar uzskatīt par publiski pieejamiem.
Gibraltārs
Tā kā Gibraltārs juridiski ir daļa no Lielbritānijas, tas vairs neatrodas ES, bet šajā teritorijā ir izveidots savs patiesā labuma guvēju reģistrs. Ja neesat Gibraltāra iedzīvotājs, tā izmantošanai jums būs nepieciešams izveidot lietotāja kontu, ko gan var paveikt visai vienkārši. Pēc tā izveides, jums būs iespējams piekļūt sekojošai informācijai par patiesā labuma guvējiem: vārdam, dzimšanas gadam un mēnesim, pilsonībai, mītnes valstij un reālo īpašumtiesību apjomam uzņēmumā. Par katru meklējumu tiek iekasēta maksa 2,5 sterliņu mārciņu apmērā.
Grieķija
Grieķijas patiesā labuma guvēju reģistru uztur valsts iestāde GSIS, kas atbildīga par valsts pārvaldes funkciju digitalizāciju, un tam iespējams piekļūt caur šīs iestādes mājaslapu, tiesa gan, informācija tajā atrodama tikai grieķu valodā. Pilna piekļuve reģistram pieejama uzraudzības iestādēm un finanšu institūcijām, kurām ir pienākums veikt konkurentu izpēti . Tikmēr jebkuram interesentam iespējams iegūt ierobežotu piekļuva, tiesa gan, tam nepieciešama lietotāja konta izveide.
Horvātija
Horvātijas patiesā labuma guvēju reģistrs (Registar stvarnih vlasnika jeb RSV) izveidots kā atsevišķa datu bāze, kuru uztur valsts uzņēmums FINA. Tam iespējams piekļūt tiešsaistē, tiesa gan, to var paveikt tikai veicot lietotāja identifikāciju ar Horvātijas Nacionālo Identifikācijas un Autentifikācijas sistēmu. Diemžēl šo sistēmu šobrīd var izmantot tikai Horvātijas iedzīvotāji vai šajā valstī reģistrēti uzņēmumi.
Igaunija
Informācija par Igaunijas uzņēmumu patiesā labuma guvējiem ir publiski pieejama Igaunijas Uzņēmumu reģistra mājaslapā. Tā ir pieejama angļu valodā un informāciju par uzņēmuma patiesā labuma guvējiem var iegūt, samaksājot nodevu 1 eiro apmērā. Savukārt, samaksājot 2 eiro, iespējams apskatīt uzņēmuma iesniegtos dokumentus, kuros parasti pieejama detalizētāka informācija par patiesā labuma guvējiem. Tāpat šajā reģistrā iespējams meklēt informāciju pēc patiesā labuma guvēja, ja zināms tā vārds, dzimšanas datums un pilsonība, šādā veidā uzzinot visus uzņēmumus, kuros konkrētajai personai norādīts šāds statuss.
Islande
Islande nav ES dalībvalsts, bet tajā ir izveidots patiesā labuma guvēju reģistrs, kuru islandiešu valodā sauc par “Raunverulegur eigandi”. Tajā apkopotie dati ir pieejami caur valsts Uzņēmumu reģistra mājaslapu, bez maksas un nepieciešamības reģistrēties. Šādā veidā iespējams iegūt informāciju par patiesā labuma guvēju vārdiem, dzimšanas mēnesi un datumu, kā arī īpašumtiesību apjomu. Tiesa gan, informācija pieejama tikai islandiešu valodā.
Itālija
Atsevišķs tiešsaistes patiesā labuma guvēju reģistrs pagaidām nav ieviests, bet Uzņēmumu reģistrā bieži vien atrodama detalizēta informācija par uzņēmumu akcionāriem un īpašniekiem.
Īrija
Centrālais patiesā labuma guvēju reģistrs ir pieejams tiešsaistē. Neierobežota piekļuve visiem datiem ir pieejama tikai uzraudzības iestādē, bet noteikta informācija no reģistra ir pieejama ikvienam. Lai to iegūtu, nepieciešams izveidot lietotāju kontu, kā arī tiek iekasēta € 2,50 samaksa par katru patiesā labuma guvēju, par kuru tiek pieprasīta informācija.
Kipra
Kiprā pastāv divi patiesā labuma guvēju reģistri. Viens no tiem attiecināms uz esošo Uzņēmumu reģistru, un iekļauj patiesā labuma guvēja informāciju par uzņēmumiem. Piekļuve šai informācijai tiek piešķirta tikai iestādēm un organizācijām, kurām pēc AML likumdošanas ir pienākums veikt klientu un darījuma partneru izpēti un klientu identifikāciju. Citas personas var pieprasīt šo informāciju, sniedzot leģitīmu iemeslu tās nepieciešamībai, pēc kā atbildīgās iestādes var izlemt piešķirt piekļuvi informācijai par patiesā labuma guvēja vārdu, dzimšanas gadu un mēnesi, kā arī mītnes valsti. Tikmēr patiesā labuma guvēja informāciju attiecībā uz trastiem glabā Kipras Vērtspapīru un biržas komisija, bet šī informācija pagaidām nav publiski pieejama.
Latvija
Latvijas patiesā labuma guvēju datu bāze atrodama Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra mājaslapā, sniedzot ikvienam pilnu piekļuvi patiesā labuma guvēju datiem, un neprasot par to samaksu.
Lietuva
Lietuvā patiesā labuma guvēju dati tiek apkopoti “Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos” (JADIS) sistēmā, kas iekļauj arī Uzņēmumu reģistru. Lai piekļūtu sistēmai, nepieciešama Lietuvas e-identitāte vai elektroniskais paraksts.
Luksemburga
Luksemburgas patiesā labuma guvēju datu bāzi sauc par “Register des Bénéficiares Effectifs” (RBE). Tās ieviešana ir likusi modernizēt Luksemburgas Uzņēmumu reģistra (LBR) mājaslapu, no kuras sākumlapas ir iespējams piekļūt arī RBE atrodamajai informācijai. To izmantot var jebkurš, bez lietotāja konta izveidošanas un bez maksas.
Malta
Maltā patiesā labuma guvēju informāciju apkopo Maltas Uzņēmumu reģistrs, kura mājaslapā iespējams vienkārši un ērti meklēt informāciju, par ko netiek iekasēta samaksa. Reģistrā iespējams arī meklēt informāciju par patiesā labuma guvējiem pēc personas, nevis uzņēmuma. Tiesa gan, šādā gadījumā nepieciešams līdz ar vārdu ievadīt arī pases vai ID kartes numuru.
Nīderlande
Informācija par patiesā labuma guvējiem pieejama caur Uzņēmumu reģistru. Lai to izmantotu, nepieciešams reģistrēties, bet pēc tā informācija ir pieejama bez ierobežojumiem, neprasot pierādīt iemeslu tās nepieciešamībai. Par katru no reģistra iegūto datu izrakstu tiek piemērota samaksa 2,50 eiro apmērā. Jāņem gan vērā, ka daudzas organizācijas vēl nav norādījušas savus patiesā labuma guvējus, jo tām ir laiks to izdarīt līdz 2022. gada martam.
Polija
Polijas patiesā labuma guvēju datu bāzi sauc “Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych”(CRBR) un tā ir ieviesta kopš 2019. gada Oktobra. To uztur Polijas Finanšu ministrija un tā ir brīvi pieejama ikvienam caur speciāli izveidotu vietni. Tiesa gan, informācija tajā atrodama tikai poļu valodā.
Portugāle
Portugāles patiesā labuma guvēju reģistru sauc “Registo Central de Beneficiário Efetivo” (RCBE) un to uztur šīs valsts Tieslietu ministrija. Reģistram ir iespējams piekļūt tiešsaistē, bet tam ir nepieciešama Portugāles pilsoņa ID karte vai Digital Mobile Key jeb mobilais elektroniskais paraksts.
Rumānija
Rumānijas patiesā labuma guvēju datu bāze jeb ”Registrul Beneficiarilor Reali” ir pieejama caur Rumānijas Tieslietu ministrijas pārvaldītā Nacionālā uzņēmumu reģistra (Registrul Comerțului) portālu. Tā izmantošanai nepieciešams lietotāja konts, ko gan ir iespējams visai vienkārši izveidot. Pēc autorizēšanās portālā, iespējams pieprasīt informāciju par patiesā labuma guvējiem, izmantojot tiešsaistes veidlapu, kurā nepieciešams norādīt arī pieprasītāja datus. Lai to iesniegtu, nepieciešams samaksāt 4 eiro nodevu, pēc kā iespējams saņemt informāciju.
Slovākija
Slovākijas patiesā labuma guvēju reģistru vietējā valodā sauc “Register partnerov verejného sektora” (Publiskā sektora partneru reģistrs) un tajā apkopoto informāciju iespējams meklēt Tieslietu ministrijas mājaslapā. Informācija ir pieejama bez reģistrēšanās un bez maksas, tiesa gan tikai Slovāku valodā.
Slovēnija
Slovēnijā patiesā labuma guvēju dati ir pieejami caur Publiskās juridiskās informācijas un saistīto pakalpojumu aģentūras (Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve jeb AJPES) mājaslapu. Datu bāzei ir iespējams piekļūt angļu valodā un informācija tajā ir brīvi pieejama.
Somija
Patiesā labuma guvēju reģistrs tiek uzturēts kā daļa no valsts Uzņēmumu reģistra. Tiesa gan, informācija par patiesā labuma guvējiem, atšķirībā no pārējiem uzņēmuma datiem, nav publiski pieejama jebkuram interesentam. Bez īpašas piekļuves ir iespējams tikai uzzināt, vai uzņēmums ir norādījis patiesā labuma guvējus, tikmēr pilnajai informācijai iespējams piekļūt tikai noteiktām personām vai organizācijām. To starpā ir Somijas naudas atmazgāšanas uzraudzības iestādes; uzņēmumi, kuriem ir pienākums pārbaudīt savus klientus (piemēram, bankas, apdrošināšanas kompānijas un citas finanšu institūcijas, nekustamā īpašuma aģenti, auditori); mediju pārstāvji un citas personas, kuru datu izmantošanas mērķis atbilst likumā par naudas atmazgāšanu noteiktajam.
Līdz ar to, ja jums nepieciešams veikt klienta pārbaudi, piekļuve šiem datiem jums, visticamāk, tiks piešķirta, bet jums būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistra šim nolūkam īpaši sagatavota veidlapa, kurā jānorāda šo datu izmantošanas mērķis. Tāpat, pirms atļaujas piešķiršanas, tiks pārbaudīta arī pieprasījuma iesniedzēja identitāte.
Spānija
Spānijas uzņēmumu patiesā labuma guvēju informāciju iespējams iegūt caur valsts Uzņēmumu reģistru. Atrodot tajā attiecīgo uzņēmumu, iespējams pieprasīt “Certificación de titularidad real” jeb patiesā īpašnieka sertifikātu. Tiesa gan, tam ir nepieciešams vai nu izveidot lietotājā kontu (kurā jāiemaksā 150 eiro depozīts) vai datiem var piekļūt, izmantojot Spānijas digitālās identifikācijas sertifikātu.
Ungārija
Pienākums uzņēmumiem norādīt savus patiesā labuma guvējus Ungārijā stājās spēkā tikai 2020. gada 1. decembrī, un ar 2021. gada maiju ir formāli ieviests arī patiesā labuma guvēju reģistrs, kuru administrē Ungārijas Nodokļu un muitas pārvalde. Tomēr šis reģistrs, kura ungāriskais nosaukums ir “Tényleges tulajdonosi információk központi nyilvántartása”, pagaidām vēl nav pieejams tiešsaistē.
Vācija
Vācijas patiesā labuma guvēju datu bāzi sauc par “Caurskatāmības reģistru”. Tā izmantošanai ir nepieciešama reģistrācija, kas iekļauj derīga personu apliecinoša dokumenta augšupielādēšanu. Pieprasot datus, jānorāda leģitīms iemesls to nepieciešamībai, bet, teorētiski, tādu norādot, datiem var piekļūt jebkurš sabiedrības loceklis.
Zviedrija
Zviedrijas patiesā labuma guvēju datu bāzi (Registret över verkliga huvudmän) uztur Zviedrijas Uzņēmumu reģistrs jeb Bolagsverket. Informāciju tajā iespējams iegūt angļu valodā, bet, lai tai piekļūtu, nepieciešams veikt samaksu par katru uzņēmumu, kas var svārstīties no 125 līdz 250 Zviedrijas kronām.
Avots: blockint.nl